
Product Features:
1. 90 minutes in-built emergency battery.
2. Proprietary driverless LED technology.
3. Reduced energy consumption by 50%.
4. Emergency battery backup for 90min. or 1.5hrs.
5. 3W battery will yield 384LM.
6. Test button and indicator lights for power, battery charging, motion sensor, and malfunction in line with fire protection standards.
Product Specific
| Size | 2ft, 4ft, 5ft |
| Wattage | 20W, 40W, 50W, 60W, 80W |
| Luminous Efficiency | 120lm/w 140lm/w 160lm/w |
| LED Light Source | Epistar SMD2835 |
| CCT | 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, 6000K, 6500K |
| Dimmable | Non-dimmable |
| Operate temperature | -25℃ to 50℃ |
| Certification | RoHS, CE and ETL |
Detailed Images:





Usage:

Packing & Delivery:

FAQ:
1. Is it acceptable to print my logo on the tube emergency light?
Yes. Please formally notify us before to production and validate the design using our sample.
2. Do your products come with a guarantee?
Yes, our items come with a 5-year warranty.
3. Can we receive support if we hold a dominant position in the market?
Please provide us with a thorough description of your market demand so that we may discuss it with you and make suggestions that will help you discover the best answer.
4. Do you have any experience with OEM or ODM?
Yes, we have a lot of large cases and have been concentrating on lighting for years. We can and would be honored to serve as your official supplier.
5. What color temperature range is offered?
All of the 3000-6500k are available. 6000–6500k cool white, 3000–3500k warm white, and 4000–4500k natural white.

